Електронний каталог «Медицина і війна»

 

На першому етапі війни лікарське забезпечення армії мало здійснюватися за рахунок накопичених в довоєнний період запасів, щоб надати фармацевтичній промисловості достатній термін для нарощування обсягів виробництва, перш за все необхідних для військово-польової медицини, медикаментів і обладнання. Утрата в перші два місяці війни значних запасів медичного майна цей термін істотно скоротила. 

Ситуація з поставками медикаментів і медичного обладнання стала поступово виправлятися лише в другому кварталі 1942 року. До цього часу почали вводитися в дію перші евакуйовані підприємства. У цілому в 1942 році в найкоротші терміни на Уралі й у Сибірі на базі вивезених з України і Білорусі, Москви і Ленінграда заводів була створена так звана «Східна група підприємств хіміко-фармацевтичної промисловості». Зокрема великі хіміко-фармацевтичні підприємства були створені в Анжеро-Судженску (випуск стрептоциду і сульфідину), Новосибірську (ампульні розчини), Тюмені (натрію хлорид і йод), Солікамську (калію хлорид), а також Томську, Ірбіті, Кемерові.

В умовах тотальної недостачі медикаментів дефіцитною стала навіть медична тара, тому в 1940-1942 роках активно використовувалися лікарські флакони, випущені ще до революції 1917 року.

 

Флакон для ліків з лійкою. На ньому зображені герб Російської імперії та напис «АПТЕКА». Використовувався в медичних підрозділах РСЧА в 1930-1940-х рр. (Російська імперія, 1900-ті рр.)

 

Медичні тари (СРСР, 1920-1930-х рр.)

 

Флакон з написом «Український інститут ендокринології» (Харків, 1927 р.)

 

Критичним став 1943 рік – до цього часу довоєнні запаси були практично вичерпані, а промисловість так і не змогла наростити випуск цілого ряду найменувань лікарських засобів і медичної техніки в необхідній кількості. До кінця 1944 року обсяг випуску продукції фармацевтичної і медичної промисловості склав лише 96% від довоєнного рівня, а до кінця війни незначно перевершив його, в той час як задоволення потреб Червоної армії та тилу в медикаментах і медичному обладнанні в роки війни вимагало кратного збільшення обсягів виробництва. Однак у виробництві з'явилася типова медична тара другої половини 1940-х років.

 

 

Флакон для медикаментів. Абревіатура «НКОЗ АПТУ» розшифровується так: «Народний комісаріат охорони здоров'я. Аптечне управління» (СРСР, 1940-ві рр.)